Buca Hasan Ağa Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Buca Hasan Ağa Parkı

Buca’da Adatepe Mahallesi’nde bulunan Hasan Ağa Parkı, ilçenin turistik cazibe merkezlerinden biridir.

İlçe merkezine ortalama 15 km uzaklıkta bulunan parka; özel araba ile yolculuk ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için; Adatepe dolmuşları ve 470 numaralı Eshot otobüs hattı kullanılabilir.

İzmir şehrinin ilk buz pateni alanına da ev sahipliği yapan Buca Hasan Ağa Parkı, belediye tarafından halka açıldıktan sonra bünyesinde sosyal tesisler de barındırmaktadır. İçerisinde uzun bir yürüyüş ve bisiklet parkuru da bulunan bu parkın eski adı Aliotti Bahçesi’dir.

Buca’da yaşayan İtalyan asıllı ve bölgenin Levanten ailelerinden biri olan Aliotti ailesine ait olan ve daha sonra 1900’lü yılların ilk yarısında Hasan Ağa tarafından satın alınan bu parkta yer alan köşk, 1930 yılında yanmıştır.

Hasan Ağa Bahçesi’nin Aliotti döneminde yaptırılan ve günümüzde artık olmayan meşhur kameriyesi

Buca’da bulunan, İtalyan asıllı Levanten işadamı Aliotti’nin ölümü üzerine, mülk varisleri tarafından satılığa çıkarılmış ve 1926 yılında Ödemiş eşrafından Sarıgöllü Hasan Ağa tarafından satın alınmıştır. Hasan Ağa, biri bahçenin kuzey, diğeri güneybatı köşesinde iki konut inşa ettirmiş, esas köşk ile diğer servis lojmanlarını ve bağ köşkünü konut olarak kiraya vermiştir. 1930’lu yılların başlarında sigortalı olan köşk yanmıştır. Bahçe, Hasan Ağa ailesinin mülkiyetinde bulunduğu sürede halka açık tutulmuş, Bucalılar için bir mesire yeri olarak kullanılmış ve Hasan Ağa Bahçesi olarak adlandırılmıştır.

1930’lu yıllarda Verandalı müstakil bir ahşap konut, hizmetliler için tek katlı konutlar dizisi, bir bağ köşkü, konut büyüklüğünde bir kuş kafesi, çimento ve demir kullanılarak taş ve ahşap taklit edilerek yapılmış stalaktitli grottolar, kaskatlar içeren çok özenli bir havuz kompozisyonu, kameriyeler, havuzlar dikkatle planlanmış bahçe düzeni içine dağıtılmıştır. Çoğu çam olan ağaçların yerleştirilmesinde de aynı dikkat gözlenmektedir. Bahçeyi batıdan doğuya kesen çizgisel bir yolun iki yanındaki dut ağaçlarının özel yetiştirilmesi ile yarı saydam bir tünel şeklindeki promenada dönüştürülmüş dut ağaçları günümüzde mevcut değildir.

İlk adı Aliotti bahçesi olan Hasan Ağa Bahçesi’nin ilk genel düzeninde Latin Avrupa anlayışı egemendir. Çizgisel dolaşım aksları, doğal malzemeden yapay düzenlemeler veya yapay malzemeden doğal görünüm arayışları bu anlayışın yansımaları olarak kaydedilebilir. Benzer türde bahçe düzeni anlayışına İstanbul Emirgan korusunda rastlanmaktadır.

Aliotti’nin bu geniş araziyi doğal çevre görünümünde bir hayvanat bahçesi haline getirdiği, geyik, tavus v.b. gibi hayvanların yüksek duvarlarla çevrili bahçe içinde serbestçe dolaştıkları ve 1930’lara kadar bahçenin bu hâlini muhafaza ettiğini eski Bucalılar hatırlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir